Babyparserin manuaali
-------------------------------------------------------------------------------

(c) Aleksi Sahala 2008 - 2014
    University of Helsinki
    Nykykielten laitos / Maailman kulttuurien laitos

-------------------------------------------------------------------------------

SYÖTEMUOTO

   Voit antaa verbimuodon joko translitteroituna tai transkriboituna. Erikoiset
   merkit täytyy kuitenkin korvata seuraavasti:

     Pitkät vokaalit:             ā  ē  ī  ū    ->     aa  ee  ii  uu  
     Kontraktoituneet vokaalit:   â  ê  î  û    ->     A   E   I   U
     Erikoiskonsonantit:          ţ  š  ş  '    ->     T   c   S   x

   Esimerkiksi ikūan -> ikuuan, ikân -> ikAn, işşabassu -> iSSabassu
   Välilyönnit annetaan normaalisti, esim. m.1.p. prekatiivi: "i nillik".

   Jos haluat jäsentää translitteraatiosta, korvaa akuutti- ja gravis-
   aksentit numeroilla. Esimerkiksi u2-par-ris eikä ú-par-ris.
   Voit luonnollisesti myös jättää väliviivat ja indeksinumerot kokonaan
   pois.

   Muista käyttää translitteraation kanssa vokaalien keston ohitusta! (katso alla).

-------------------------------------------------------------------------------

KOMENNOT

   Konsoli tunnistaa seuraavat komennot.

   cls       Tyhjennä ruutu
   !help     Helppi
   !ver      Versioinfot
   !supp     Näyttää tuetut verbimuodot ja luokat
   !deb      Debug-moodi
   !lex      Leksikkohaku

-------------------------------------------------------------------------------

PIKANÄPPAIMET

   F1        Helppi
   F2        Vokaalien keston ohitus (pikanäppäin F2)

             Jos et ole varma vokaalien kestosta, kannattaa käyttää tätä.
             Huomioi kuitenkin, että vokaalin keston ohitus lisää tuotettujen
             analyysien määrää merkittävästi. Erityisesti
             II/III-infirmae -verbeissa monitulkintaisuus saattaa räjähtää käsiin.

             Vokaalien keston ohitus on välttämätön translitteraatiosta
             jäsennettäessä, sillä translitteraatiossa vokaalien pituudet
             harvoin pitävät paikkansa, esim. iparras voidaan kirjoittaa i-pa-ar-ra-as.         

   F3        Piilota ei-attestoidut analyysit (pikanäppäin F3).

             Tällä valinnalla voidaan piilottaa epärelevantit analyysit.
             Esim. jos verbimuodolle saataisiin analyysi, jonka pintamuodosta voidaan
             nähdä verbin vokaaliluokka, mutta sitä ei ole attestoitu
             CAD:ssa, se piilotetaan. Luonnollisesti esim. D-vartaloissa mitään ei
             piiloteta, koska D-vartaloiden vartalovokaalisto on staattinen.

             Tätä kannattaa pitää defaultina päällä.

   F12       Näytä sivupalkki (näyttää päällä olevat
             asetukset)

   PageUp    Scrollaa ruutua ylös
   PageDn    Scrollaa ruutua alas

-------------------------------------------------------------------------------

LEKSIKKOHAKU

   Kirjoita !lex [hakusana] hakeaksesi leksikosta. Voit käyttää symbolia "*"
   jokerina. Esimerkiksi

   !lex ****      Hae kaikki neliradikaaliset verbit
   !lex ndn       Hae juuren "ndn" merkitys ja vokaaliluokka.
   !lex p*c       Hae kaikki verbit, joissa R1 on "p" ja R3 on "š"
   !lex x*        Hae kaikki I alef-verbit
   !lex kill      Hae kaikki verbit joilla on merkitys "tappaa"

   Leksikkoa voi tarkastella kokonaisuudessaan siistityssä formaatissa täällä.
   Huomaa, että yo. linkin leksikkoon on piilotettu myös erikoissymboleita
   käyttämättömät juuret, eli voit hakea selaimen hakutoiminnolla
   (Ctrl+F Windowsissa) "cql", jolloin pääset verbiin šaqālu jne.

-------------------------------------------------------------------------------

TUETUT MUODOT

   Näiden muotojen pitäisi tuottaa oikea analyysi. Kahdelta radikaaleilta heikoista
   verbeistä pitiäisi tunnistua oikein ne, joiden ensimmäinen radikaali on /n/. Esim.
   ambi <- nabû /a+nbi'/.

   "-" ei attestoitu eikä näin ollen tuettu
   "*" saattaa olla tuettu, riippuu verbistä. 

   Affixes:                                         Nominals:

   [x] Ventive          [x] Persons                 [ ] Verbal adj.
   [x] Accusative       [x] Subjunctive             [ ] Infinitive
   [x] Dative           [x] Precative/Cohortative   [ ] Past participle
   [x] Consecutive      [x] Vetitive/Prohibitive    [x] Stative 

        
                   G  Gt  Gtn  D  Dt  Dtn  Š  Št1 Št2 Stn  N  Ntn  R  Rt  ŠD   
   Strong         [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x]  
   I-aleph        [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x]  -   -   -
   I-yod          [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x]  -   -   -
   I-nun          [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x]  -   -   -
   I-waw          [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x]  -   -   -
   II-infirmae    [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x]  -  [x]  -   -   -   -
   III-infirmae   [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x] [x]  -   -  [x] [x] [x]  -  [x]
   Quad. Strong    -   -   -  [x]  -   -  [x] [x]  -  [x] [x] [x]  -   -   -
   Quad. Weak      -   -   -   -   -   -  [x]  -   -   -   -  [x]  -   -   -
   Doubly weak    [ ] [ ] [ ] [ ] [ ] [ ] [ ] [ ] [ ] [ ] [ ] [ ] [ ] [ ] [ ]
   Irregular      [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*]      
               
-------------------------------------------------------------------------------

BUGEJA

   - Ventiivin allomorfiasäännöt vuotavat. Toisinaan tietyt
     allomorfit saattavat esiintyä kielletyissä konteksteissa.

   - Ventiivi ei välttämättä aina tunnistu, mikäli
     ei ei ole kontraktoitunut.

   - Joskus D-vartaloille saatetaan ehdottaa G-vartaloa (erittäin harvoin)

   - Morfologiset syvämuodot voivat olla paikoin outoja, sillä ne näyttävät
     heikkojen radikalien positiot suhteellisesti. Esim. /i+'hhaz/ pro /i+'ahhaz/.
     Tämä johtuu siitä, että syvämuotojen generointi tapahtuu
     samoilla säännöillä kuin verbimuotojen tunnistus. Ts. jäsennin arvaa
     näkymättömän radikaalin paikan pintamuodossa, eikä sillä ole
     aavistustakaan muodon kielihistoriallisesta taustasta.

   - Ei varsinaisesti bugi, mutta jäsennin saattaa ehdottaa keskenään
     ristiriitaisia kronologisia muotoja. Esim. muinaisbabylonialaiseen muotoon
     uusbabylonialaista redusoitunutta suffiksia jne. Tämä siksi, että
     standardibabyloniassa esiintyy sekä muinais- että uusbabylonialaisia
     variantteja.

   - Leksikkohaku on ahne. Eli jos haet !lex eat, saat my&ouls; defeat, retreat yms.
     Tämä korjataan vielä.

-------------------------------------------------------------------------------

STATISTIIKKAA